Стружанка со полн плен се враќа од Битола

Ракометарките на Стружанка ја остварија осмата победа во 11. коло од Женската лига на гостувањето кај Пелистер. Стружанки беа подобри од битолскиот тим за пет гола со 34:29.

Екипата на Пелистер после катастрофалните порази од Зајечар во Челенџ купот, лошата форма ја продолжи и во домашното првенство. На натпреварот против Стружанка имаше негатива во текот на сите 60 минути. На полувреме Стружанка беше имаше предност од 16:12.

Добрата игра на гостинската екипа продолжи и во вториот дел, сите налети на Пелистер за пресврт беа рутиски стопирани. Стружанка со оваа победа се задржа при врвот на табелата со осум победи и три порази. Најефикасна во тимот Пелистер беше Стојанова со десет гола, а во екипата на Стружанка најмногу се истакна Делиоска со 11 гола.

ПЕЛИСТЕР – СТРУЖАНКА  29:34(12:16)

Сала: Боро Чурлевски во Битола. Гледачи: 200. Судии: Мирко Трајковски и Александар Вукашиновски. Делегат: Марјан Начевски.

ПЕЛИСТЕР: Наумовска, Пецовска, Босиловска, Анчева 7, Раиф, Кајчевска, Милосављевиќ 4, Талевска 4, Огненова, Каковска, Соколеска, Нечовска, Белевска 3, Јанкуловска 1, Јанкуловска, Стојанова 10.

Седмерци: 8/10. Исклучувања: 8 мин.

СТРУЖАНКА: Ристоска, Јовичинац 3, Дукоска, Переска, Затуроска, Јоноска 2, И.Затуроска 5, Митоска, Маркоска 8, Јусуфи, Балоска 1, Петреска 4, Делиоска 11.

Седмерци: 6/6. Исклучувања: 10 мин.