Скапиот проект на Катарците 30 минути на „стаклени нозе“

Селекцијата на Катар која чинеше многу пари со натурализација на повеќе ракометари и ангажирањето на Валеро Ривера за СП во 2015 година, полека го губи квалитетот,а едно полувреме во победата од 30:25 над Ангола беше на „стаклени нозе“.

Катарците имаа тешко прво полувреме во кое долго беа и во негатива. Ангола која е меѓу аутсајдерите на овој шампионат беше и повеќе од рамноправен ривал. Тешката игра носеше и резултат кој не одговараше.

И покрај тоа што се играше многу тешко во напад, а во одбрана лесно се оставаше простор селекцијата на Катар замина на одмор со предност од еден гол и имаше водство од 14:13.

Само што почна вториот дел работите дојдоа на свое место. Брзо беше обезбедена предност која долго се движеше меѓу четири и пет гола, а победникот беше решен рано. Во финишот дојде и до опуштање, па средбата заврши со 30:25 инаку резултатот можеше да биде сосема поинаков.

Ангола не беше ривал кој можеше да издржи 60 минути, но факт е дека и Катар тешко ќе може до нешто повеќе кога ќе дојдат пресметките со посилните состави.

15 јануари 2021
30 - 25
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
15 јануари 2021 17:08 ГРУПА Ц 2020/2021 15.01.2021 60'

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
КАТАР1430Победа
АНГОЛА1325Пораз

КАТАР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Мустафа Алкраддесен бек01
4Хасан Мабрукпивот20
7Ахмад Мададилево крило08
10Франкис Марцодесен бек17
12Даниел Шариќголман00
13Мохамед Абидиголман00
19Марван Сасидесно крило02
20Јово Дамјановиќпивот00
23Алаедин Берахеддесно крило17
33Хусем Романцентрален бек00
37Јасине Самипивот12
44Амине Гуехисдесен бек00
66Омар Абделфатахдесно крило00
81Амор Џијаблево крило01
86Махмуд Хасабалацентрален бек02
94Амен Закардесен бек10
 Вкупно 630

АНГОЛА

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Агнело Китонгопивот10
3Јарослав Агиларпивот05
4Габриел Текапивот00
5Роме Хебоцентрален бек00
7Клаудио Лопесцентрален бек10
8Отиниел Паскваллево крило05
9Адилсон Манекодесно крило04
10Мануел Насиментоцентрален бек12
13Марио Татилев бек01
14Клаудио Чиколалево крило01
15Мајомона Панзодесно крило00
16Џовани Муачисенгеголман00
20Кустодио Гоувеиаголман00
21Аделино Пестанадесен бек06
22Антонио Елиасдесен бек11
79Едвалдо Фереиралев бек00
 Вкупно 425

Officials

Судии:
Дуарте Сантос -Португалија
Рикардо Фонсека -Португалија
ПозЕкипаНПРЛБ.
1ШВЕДСКА33006
2БРАЗИЛ32014
3ЗЕЛЕН 'РТ31022
4УРУГВАЈ30030