Своевремено освојуваше титули со Сиудад Реал, сега ќе води германски нисколигаш!

Тимот на Тегел, кој се натпреварува во регионалните лиги на Германија, ќе има познати имиња на клупата. Роландо Уриос Фонсека и Алберто Чемберс Монталво ќе го предводат тимот во обидот да напредува ранг погоре.

Роландо Уриос Фонсека кој во сезоната 1997/98 играше за Веспрем, а потоа и за Иври од 1998 до 2001 година, пред да потпише со тогашниот најдобар клуб во Шпанија, Сиудад Реал. Со шпанскиот клуб го освои Купот на победниците на куповите во 2002 и 2003 година, а потоа и Лигата на шампионите во 2006, 2008 и 2009 година.

49-годишниот Уриос Фонсека е роден во Куба и беше најдобар стрелец за репрезентацијата на Светското првенство во 1999 година, а исто така има и пет медали од Пан-Американските игри. Фонсека подоцна играше и за репрезентацијата на Шпанија, со која стана светски правак во 2005 година, а една година потоа го освои сребрениот медал на Европското првенство.

Фонсека по завршување на играчката кариера ја започна неговата тренерска кариера во втрориот тим на Сиудад Реал, а предводеше уште неколку помали клубови во Шпанија.

Вториот Кубанец кој ќе го сочинува тренерскиот пар со Фонсека, Алберто Чемберс Монталво има настапувано во Иври и Фуксе Берлин во периодот кога „лисиците“ играа во втората Бундес лига. Првото тренерско искуство Моталво го има во шпанскиот клуб Антекера.