Русите се опуштија на крајот против Литванија, но стартуваа победнички

Репрезентацијата на Русија со победа го стартуваше Европското првенство 2022 откако во натпреварот против првиот ривал од групната фаза, Литванија, обезбеди триумф со 29:27.

Во воведниот дел од натпреварот и двете репрезентации влегоа во серија на технички грешки, но избраниците на Велимир Петковиќ подобро се снаоѓаа на теренот. Литванците првиот гол го постигнаа по пет минути игра.

Во продолжението, Русија имаше целосно контрола и солидно водство од 6:1. На крајот на првата половина од првите 30 минути, ракометарите на Литванија со серија од три погодоци намалија на 5:8.

Литванците до крајот на првото полувреме постигнаа само еден гол, бидејќи одбраната на Русите не им дозволуваше ни најмал влез во нивиот простор. Кризниот период во таборот кај ракометарите на Миндаугас Андриускас беше причина за водство на Русија од 14:9 на полувреме.

Русија во првите минути од вториот дел ја одржуваше стекнатата предност од првото полувреме. Со голот на Косоротов, водството на Русија во 40. минута беше 20:14. Литванците направија мини серија со неколку погодоци и намалија на четири негатива, 22:18. Русија со голот на Шишкарев се одлепи на 25:20, а потоа следуваа два брзи голови од страна на избраниците на Миндаугас Андриускас за минус три, 22:25.

Селекцијата на Литванија дојде и до два гола негатива во последниот дел. Водството на Русија изнесуваше три позитива, 28:25 во завршните минути. Ракометарите на Литванија на десетина секунди пред самиот финиш намалија на минус еден 27:28, но Русија не дозволи изненадување и со гол во последната секунда прослави важна победа.

29 - 27
Конечен резултат

Место

„СТИЛ АРЕНА“ КОШИЦЕ

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
РУСИЈА1429Победа
ЛИТВАНИЈА927Пораз

РУСИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Дмитри Санталовлев бек01
10Валентин Воробевцентрален бек00
17Александар Котовдесен бек20
23Роман Осташенколево крило00
24Дмитри Корневдесно крило02
25Евгениј Ѕеминлев бек00
30Александар Ермаковпивот12
32Андреј Верешагинголман00
33Данил Шишкаревдесно крило17
44Игор Сорокалево крило11
76Радомир Врачевиќпивот00
78Павел Андреевпивот02
87Виктор Киреевголман00
89Дмитри Житниковцентрален бек14
98Никита Каменевдесен бек01
99Сергеј Марк Косоротовлев бек09
 Вкупно 629

ЛИТВАНИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Занас Вирбаускасдесен бек00
7Ајденас Маласинскасцентрален бек05
9Повилас Барбаскасдесен бек01
11Бенас Петреикисцентрален бек04
12Вилиус Расимасголман00
13Гитис Сматаускасдесен бек00
14Гердас Бабарскаслев бек03
15Лукас Сименаслев бек20
20Скирмантас Плеталево крило03
32Гидрус Моркунасголман01
35Валдас Драбавичиусдесно крило14
37Дејвидас Јовасаслево крило02
38Каролиус Антанавичиуслев бек00
39Дејвидас Вирбаускаслево крило00
55Тадас Станкевичиуспивот00
88Миндаугас Думчиусдесен бек04
 Вкупно 327