ПСЖ покажа моќ – со десет гола го победи Нант!

Францускиот првак ПСЖ предводен од Раул Гонзалес го освои првиот трофеј во новата натпреварувачка сезона.

ПСЖ славеше во Супер Куп натпреварот против Нант, финалистот на Купот и третопласиран од првенството, со убедливи десет гола разлика, 35-25.

„Светците“ го најавија победникот уште по првото полувреме, кога водеа со три гола, 17-14, а во вториот дел Нант комплетно се распадна.

Ова е добра најава за тимот на Раул Гонзалес, кој сезонава влегува засилен со Јакоб Холм, Рубен Марчан и Кент Робин Тонесен.