Прце повлече нога: Уште еден ракометар од БиХ се збогува со репрезентацијата

По повлекувањето на Никола Прце од репрезентацијата на БиХ, уште еден ракометар реши да каже крај на својата репрезентативна кариера.

Искусниот пикер и член на Мешков Брест, Владимир Врањеш по елиминацијата на БиХ на Европското првенство во Унгарија и Словачка одлучи да продолжи да игра само на клупско ниво.

Прце и Врањеш беа меѓу најискусните во редовите на БиХ и секогаш меѓу главните актери на терен кои го давале максимумот за својата репрезентација.

Врањеш од 2009 година беше член во репрезентацијата на БиХ. Настапи на вкупно 82 меѓународни натпревари и постигна 132 погодоци.

Од 2020 година настапува за шампионот на Белорусија, Мешков Брест. Претходно беше дел од Татабања, ПИК Сегед, Адемар Леон и Борац Бања Лука.