Пролет освои лесни бодови против Астраион

Ракометарите на Пролет ја остварија втората победа во Супер лигата во групата А откако на домашен терен беа подобри од Астраион со 32:24.

Избраниците на Матлиески беа на потребното ниво и немаа никакви проблеми да се справат со гостите од Струмица. Само во почетните 10 минути беше израмнето до резултат 4:4. Во продолжението Пролет имаше целосна контрола на натпреварот.

До крајот на првиот дел Пролет ги искористи грешките на гостинот во напад и преку Палевски од контри обезбеди солидна предност на полувреме од 14:10.

И во вториот дел продолжи доминантната игра на домаќинот, Астраион имаше се поголеми проблеми да реализира и на тој начин заостанувањето беше сè поголемо. Во 48. минута домашната екипа го имаше највисокото водство од 25:16 и веќе беше решен победникот.

До крајот на дуелот Пролет одигра колку што беше потребно да го приведе натпреварот до крај за нови бодови и максимален учинок по две кола. Најефикасни во победничкиот тим беа Давор Палевски и Александар Василевски со по девет гола. Во тимот на Астраион најмногу се истакна Мите Караиванов со осум погодоци.

Во следното коло Пролет гостува кај КЛ 7, а екипата на Астраион ја пречекува екипата на Струга во својата сала.

32 - 24
Конечен резултат

Место

УС „Македонско Сонце“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПРОЛЕТ1432Победа
АСТРАИОН1024Пораз

ПРОЛЕТ

# Играч Позиција Исклучување Голови
Јован Фичорскицентрален бек00
1Кристијан Кристоголман00
4Михаил Аларовпивот02
5Илија Мелоскицентрален бек01
7Кристијан Давитковскидесен бек01
8Дејан Пецаковскилев бек00
10Стефан Доневпивот01
11Виктор Додевскидесно крило00
13Мартин Димовдесно крило04
15Ласко Андоновскицентрален бек02
19Доне Мајновдесен бек02
21Марио Гичевцентрален бек01
22Александар Василевскилев бек09
24Виктор Крстевскилево крило00
26Петар Ангеловголман00
71Давор Палевскилево крило09
 Вкупно 032

АСТРАИОН

# Играч Позиција Исклучување Голови
4Мите Караивановлев бек08
5Васко Наковдесен бек02
6Миливој Котевски-00
7Александар Тренчевскипивот04
9Филип Кавазовцентрален бек01
12Мартин Перовановиќголман00
14Дарко Катранџиевлево крило00
15Јован Спасовдесно крило01
16Александар Гоџировголман00
17Ѓорѓи Касаповдесно крило01
18Славе Јанковскилево крило03
33Стојан Стојановдесен бек01
69Христијан Ефтимовцентрален бек00
77Иванче Ончевцентрален бек01
99Давор Тасковиќлев бек02
 Вкупно 024

Officials

Судии:Делегат:
ВУКАШИНОВСКИ АЛЕКСАНДАР
ТРАЈКОВСКИ МИРКО
КУРТОВИЌ ЦАНО
ПозЕкипаНПРЛБ
1ПРОЛЕТ22006
2ОХРИД11003
3СТРУГА11003
4АСТРАИОН21013
5РАДОВИШ21013
6ЈУНИОР К.В.20020
7Г.А.-КЛ720020