Пивотот замина од Прилеп – Александар Тренчевски се сели во Финска

Досегашниот пивотмен на Прилеп, Александар Тренчевски, во продолжение од сезоната ќе настапува во финскиот шампионат.

Тој потпиша договор до крајот на сезоната со тимот на АИФК и ќе се обиде да и помогне на екипата од Турку за што подобар пласман.

Ова нема да биде прво искуство на Тренчевски во скандинавската земја, со оглед на тоа што настапуваше и во составот на Паргас ИФ.

Кружниот напаѓач пролетниот дел од минатата и есенскиот дел од оваа сезона ги мина во редовите на Прилеп и беше меѓу најдобрите играчи во составот на Горан Кузманоски.

Освен за Прилеп, Тренчевски на домашна сцена ги бранеше боите на Вардар Јуниор, Зомимак Струмица и Астраион.