Прилеп не дозволи изненадување и славеше сигурна победа против Скопје

Ракометарите на Прилеп имаа сигурно издание во 7. коло од плеј аутот во Супер лигата и без поголеми проблеми на домашен терен го совладаа составот на Скопје со 29:25.

Прилеп имаше добар почеток кога направи предност која ја одржуваше во текот на целото прво полувреме. Домашниот тим отвори со 4:1, а потоа водеше и 9:5, најголемата предност беше пет гола, а во завршните минути Скопје намали и на полувреме губеше 15:12.

Во текот на второто полувреме Скопје немаше сили да се врати во игра за позитивен резултат. Најчесто имаше негатива од четири или пет гола и така остана до крај на натпреварот. Со оваа победа Прилеп се проби на втората позиција на плеј аут табелата.

Најефикасен во победничкиот тим беше Реваз Чантурија со шест гола, додека по пет постигнаа Шокоски и Гавашелишвили. Најефикасен на натпреварот беше крилото на Скопје, Марио Мишевски кој постигна девет гола, а пет постигна Андреј Митиќ.

29 - 25
Конечен резултат

Место

Спортска Сала Сонце Прилеп

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПРИЛЕП1529Победа
СКОПЈЕ 20201225Пораз

ПРИЛЕП

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Лео Дамчевски-00
7Хазеин Рустамовлево крило23
9Христијан Бикоскилево крило14
10Марко Трајковскипивот02
11Владимир Трајкоскилев бек00
12Иван Ангелескиголман00
17Хари Павловдесен бек01
18Давор Шокоскилев бек05
19Антонио Бурчевскипивот00
21Стефан Лозаноски-00
23Реваз Чантуријадесно крило06
27Марио Гичевцентрален бек01
28Синиша Павловдесен бек00
33Стефан Христоскиголман00
34Мириан Гавашелишвилилев бек05
77Зураб Цинцадзеголман00
90Даниел Андоновскилев бек02
 Вкупно 329

СКОПЈЕ 2020

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Давид Стојкоскиголман00
4Марио Мишевскилево крило09
5Бојан Чакалиќцентрален бек01
9Александар Василевскилев бек02
16Матеј Петковскиголман00
18Кирил Пешкирскилево крило00
19Велимир ГрујовскиСреден бек00
20Лука Благопетровдесно крило12
22Андреј Пешевскицентрален бек02
23Благој Димчевскипивот00
24Стефан Стојановскилев бек02
25Леонид Киселовскилев бек01
26Бране Трифуновскиголман00
28Андреј Митиќпивот05
30Далибор БлажевскиСреден бек00
33Бојан Петрески-01
 Вкупно 125

Officials

Судии:Делегат:
МЕТАЛАРИ ИСМАИЛ
НИКОЛОВСКИ НЕНАД
НИКОЛОВСКИ АЦО
ПозЕкипаНПРЛБ
1ПРОЛЕТ770026
2СТРУГА731314
3ПРИЛЕП630312
4СКОПЈЕ 202061145
5РАДОВИШ61053