Признание за Сара Миновска, таа е најдобро лево крило на ЕХФ шампионатот

Репрезентативката на Македонија, која блесна уште на првиот дуел на ЕХФ шампионатот во Скопје, Сара Миновска е најдобро лево крило на турнирот кој се одржа во салата во СЦ „Јане Сандански“.

Таа имаше забележителни партии и речиси да одигра и без замена за време на сите натпревари така што на крајот доби признание за она што го направи за националните тим во изминатите денови.

Миновска е единствената репрезентативка на Македонија која се најде во изборот за Ол-стар тим на ЕХФ шампионатот. Најдобра ракометарка е Катарина Моленар од Холандија, која беше и клучната во победата над Македонија во средата кога практично беше и обезбедено полуфиналето за селекцијата која го освои турнирот во Скопје.

ЕХФ ШАМПИОНАТ ВО СКОПЈЕ

ОЛ-СТАР ТИМ

ГОЛМАН: Ракул Вардум (Фарски острови)

ЛЕВО КРИЛО: Сара Миновска (Македонија)

ЛЕВ БЕК: Катарина Моленар (Холандија)

СРЕДЕН БЕК: Јулија Нивијадомска (Полска)

ДЕСЕН БЕК: Анасаија Сивукна (Белорусија)

ДЕСНО КРИЛО: Раксел Елварсдотир (Исланд)

ПИВОТ: Фани Рејкаинен (Финска)

ДЕФАНИВЕЦ: Брит Маршалкерверд (Холандија)

СТРЕЛЕЦ: Јана Митун (Фарски острови) – 44 гола

МВП: Катарина Моленар (Холандија).