Прв пораз во СЕХА за Еурофарм: Храбрите „фармацевти“ не издржаа до крај во Загреб

По големата победа над унгарскиот гигант Веспрем, ракометарите на Еурофарм Работник го запишаа првиот пораз во регионалната СЕХА лига. Поуспешен од македонскиот вицепрвак беше тимот на Загреб, кој славеше со 24-23.

Загреб отвори со водство со 3-1, но „фармацевтите“ со четири голови во серија поведоа со 3-5. Имаа момците на Стевче Алушовски и плус три, 4-7, со голот на Јотиќ по 12 минути игра. Но повторно се појави „црна дупка“ во играта на Еурофарм.

Тоа многу добро го искористија мотивираните домаќини и за седум минути погодија пет пати за 9-7. Сепак нашиот тим веднаш се врати во игра и израмни на 9-9. До крајот на полувреме се играше гол за гол и на пауза се замина со нерешени, 11-11.

По петнаестина минути во вториот дел избраниците на Вујовиќ се одлепија на 18-15 и веројатно помислија дека се е готово на овој дуел. Така не мислеа гостите и израмнија на 18-18. Еурофарм не реализираше во следните пет минути, но ниту домашните, па во последните десет минути беше 21-20.

Голманот на Загреб, Ашанин во финишот влезе во серија и запре удари на Вегар и Остроушко, па домашните на две минути до крај имаа водство, 23-21. Чаневски исто така одбрани на спротивната страна, па Маџовски намали на 23-22.

Последниот напад на домашните беше пасивен, но Мраковчиќ успеа да го најде патот до мрежата на Еурофарм и го даде одлучувачкиот погодок за 24-22. До крајот, македонскиот тим преку Остроушко од пенал само го постави конечниот резултат, 24-23.

Најдобри стрелци во победничкиот тим Шипиќ, Хорват и Мраковчиќ со по четири голови, додека кај Еруфоарм се истакнаа Јотиќ и Остроушко со по пет. Следен предизвик за битолчани ќе биде гостувањето кај Мешков Брест.