Прва суперлигашка СЕНЗАЦИЈА – ШОК за Металург во Прилеп!

Ракометарите на Прилеп одиграа уште еден одличен натпревар и во второто коло од Суперлигата го совладаа тимот на Металург на домашен терен со 28:24 и го направија првото големо изненадување сезонава.

Прилеп имаше одличен почеток на натпреварот, поведе со 2:0, а потоа беше и 5:1. Домашниот тим продолжи во ист ритам и целосно доминираше во почетните минути. После 7:2, Металург усепа да се врати и полека започна да ја топи негативата.

До крајот на првиот дел Прилеп сепак ја сочува предноста, но Избраниците на Иван Марковски се вратија на достижна негатива. После 30 минути игра во салата Р.Р. Ричко домашниот тим водеше 15:13.

На почетокот на второто полувреме Металург брзо израмни на 18:18, а веднаш потоа го имаше и првото водство од 18:19. Но тоа траеше кратко, а Прилеп со добри минути усепа повторно да поведе и имаше три гола позитива во 46. минута.

Во последниот дел од натправарот Прилеп лесно ги контролираше резултатот и играта, сигурно ја чуваше предноста и сигурно го водеше натпреварот кон победа. На пет минути до крај домашниот водеше 27:23 и беше на чекор до триумф. Во завршницата без проблеми Прилеп стигна до победата и големо изненадување.

Најефикасен во составот на Прилеп беше Казеин Рустамов со седум гола, додека Реваз Чантурија постигна шест погодоци. Во екипата на Металург најпрецизни со по пет гола беа Костадин Петров и Златко Хорват.

28 - 24
Конечен резултат

Место

Спортска Сала Сонце Прилеп

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПРИЛЕП1528Победа
МЕТАЛУРГ1324Пораз

ПРИЛЕП

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Александар Тренчевскипивот15
5Лео Дамчевски-00
7Хазеин Рустамовлево крило07
9Христијан Бикоскилево крило00
11Владимир Трајкоскилев бек04
12Иван Ангелескиголман00
14Даниел Андоновскилев бек00
17Хари Павловдесен бек00
18Давор Шокоскилев бек03
13Христијан Милошевскилев бек13
19Антонио Бурчевскипивот00
21Стефан Лозаноски-00
23Реваз Чантуријадесно крило06
33Стефан Христоскиголман00
34Мириан Гавашелишвилилев бек10
77Зураб Цинцадзеголман00
 Вкупно 328

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Костадин Петровпивот05
4Александар Петковскидесен бек12
7Дамјан Субашевски-00
10Даниел Дупјачанецголман00
12Давид Брестовацголман00
13Златко Хорватдесно крило15
15Улисес Рибеиролево крило03
19Милан Лазаревскипивот20
24Халил Озтурклев бек14
28Андреј Митиќпивот00
33Бобан Каковскицентрален бек01
51Димитар Бардакоскиголман00
64Велко Маркоскилев бек01
93Абдулах Манелев бек03
 Вкупно 524

Officials

Судии:Делегат:
МИТРЕВСКИ ДИМИТАР
ТОДОРОВСКИ БЛАГОЈЧЕ
ОГНЕНОВ ИГОР

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР22006
2ОХРИД22006
3ПРОЛЕТ22006
4ВАРДАР 196111003
5ПРИЛЕП21013
6СТРУГА21013
7БУТЕЛ21013
8ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 221013
9РАДОВИШ10010
10МЕТАЛУРГ20020
11ТИКВЕШ 201420020
12СКОПЈЕ 202020020