Прва победа за Вардар во 2022 година – Пролет парираше само едно полувреме

Вардарци ја забележаа првата победа во 2022 година откако денеска го одиграа дуелот од 18. коло од Супер машката лига на кој го совладаа Пролет со 34:22.

Ракометарите на Пролет влегоа мотивирано на дуелот против фаворитот. Шампионот имаше контрола, но гостите успеваа да се одржат во резултат кој им даваше надеж барем во првиот дел да имаат неизвесност.

Откако Вардар поведе со 2:0 и 3:1 дојде до првото израмнување на 3:3. Тука имаше еден период на надигрување кое траеше повеќе од 20 минути. Пролет успеваше да остане во резултат кој даваше шанса за интересно продолжение. Неколкупати резултатот беше нерешен, но беше јасно дека Вардар ќе мора да засили доколку сака да успее да стигне до победа.

Во финишот од првото полувреме се случи клучната разлика за на одмор да се замине со 15:12.

Овие плус три од крајот на првото полувреме набрзина станаа плус шест, 18:12. Тука почна зголемувањето на предноста и беше јасно дека на овој дуел нема да има поголем проблем. Она што беше карактеристика на гостите во првото полувреме не беше ситуација во продолжение бидејќи тимот на Вардар имаше целосна контрола и рано обезбедување на двоцифрена предност.

Одбраната на Пролет не беше на нивото од првиот дел и домашните многу полесно стигнаа до погодоци. Тоа даде простор за подобра игра во продолжението од натпреварот така што на крајот само требаше да се зачува разликата направена на средината на вториот дел.

Вардар искусно го финишираа овој дуел и продолжуваат со трката за прво место на табелата што ќе значи и шест бода во плеј-офот и мала предност во однос на конкуренцијата.

6 февруари 2022
34 - 22
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
6 февруари 2022 17:23 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2021/2022 06.02.2022 60'

Место

СЦ „Јане Сандански“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ВАРДАР 19611534Победа
ПРОЛЕТ1222Пораз

ВАРДАР 1961

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Борко Ристовскиголман00
5Стојанче Стоиловпивот01
6Оливие Њокаслев бек03
8Јоел Куни Моралесдесен бек15
9Гоце Георгиевскидесно крило03
10Кевин Њокасдесен бек03
11Мартин Карапалевскицентрален бек03
12Мартин Томовскиголман00
22Жереми Тотопивот00
24Анте Гаџацентрален бек04
28Филип Талескилев бек01
31Тимур Дибировлево крило04
33Стефан Крстевскицентрален бек01
45Дарко Ѓукиќдесно крило04
55Стефан Атанасовскипивот01
97Марко Мишевскилев бек01
 Вкупно 134

ПРОЛЕТ

# Играч Позиција Исклучување Голови
4Михаил Аларовпивот05
7Бојан Маневцентрален бек00
9Бојан Јовановскилево крило00
11Виктор Додевскидесно крило00
13Мартин Димовдесно крило00
15Ласко Андоновскицентрален бек02
16Андреј Петковскиголман00
18Иван Џоновлев бек05
19Доне Мајновдесен бек01
20Томислав Димковски-00
21Филип Крстевски-01
23Ѓорѓе Голубовиќдесен бек05
24Јован Фичорскицентрален бек00
33Јане Цветковскиголман00
71Давор Палевскилево крило03
99Жарко Пејовиќцентрален бек00
 Вкупно 022

Officials

Судии:Делегат:
БОЖИНОВСКИ ДАНИЕЛО
НАЧЕВСКИ ВИКТОР
ОГЊАНОВСКИ МАРЈАН

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1МЕТАЛУРГ22701515