Прва машка лига, Група 2: Лидерот во Велес не би требало да има проблеми

Ракометарите на ГРК Тиквеш денеска гостуваат во Велес во единствениот дуел од 11. коло од Групата 2 во првата машка лига. Според очекувањата не би требало има некакви проблеми бидејќи веќе е сосема извесно дека кавадарчани се фаворити.

Борец, кој е последен на табелата нема шанси за плеј-оф, па до крајот само формално треба да ја одработи својата задача. Сепак, може да се бори за повисок пласман и тоа е надежта денеска за мотив плус.

И покрај сè јасно е дека Тиквеш влага како фаворит, па за очекување е да дојде до трите бода.

Затоа, пак, утре во Скопје ќе биде максимално интересно кога КЛ 7 го пречекува тимот на Младост Богданци. Директна пресметка меѓу две екипи кои се во плеј-оф зоната.

ПРВА МАШКА ЛИГА, ГРУПА 2

ДВОЈКИ ЗА 11. КОЛО

САБОТА, 7 ДЕКЕМВРИ

16:00ч

ГРК БОРЕЦ – ГРК ТИКВЕШ 2014

Сала: „Гемиџии“ во Велес. Судии: Лејла Јашар и Михаела Капсарева од Скопје. Делегат: Љупчо Јаневски од Скопје.

НЕДЕЛА, 8 ДЕКЕМВРИ

11:00ч

АЕРОДРОМ – ЈЕХОНА

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Рубинчо Седлоски и Горан Ангелески од Прилеп. Делегат: Илија Цветкоски од Прилеп.

12:00ч

КЛ 7 – МЛАДОСТ БОГДАНЦИ

Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски од Скопје. Делегат: Душко Камишевски од Скопје.

17:00ч

ПАРТИЗАН – ПРЕСПА

Сала: „26 Април“ во Гевгелија. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов од Скопје. Делегат: Златко Локвенец од Скопје.

ТАБЕЛА: 1. ГРК Тиквеш 30 бода (358:227); 2. КЛ7 – 27 (336:227); 3. Младост Богданци 21 (260:234); 4. Аеродром 16 (297:297); 5. Јехона 9 (270:304); 6. Преспа 9 (236:278); 7. Партизан 4 (238:305); 8. ГРК Борец 3 (219:342).