Познат возниот ред за Супер женската лига – Фаворитите ќе се надигруваат во последните кола

Екипите од Супер женската лига денеска ги дознаа стартните броеви за пролетниот дел од сезоната во кој ќе бидат во две нови групи односно Плеј-оф и Плеј-аут.

Веќе е јасно кои се тимовите што ќе влезат во тесна битка за титулата, а Куманово и Вардар заедно со Ѓорче Петров, Чаир и Металург се тимовите од кои ќе се бара шампионот.

После извлекувањето на стартните броеви стана јасно како ќе се одвиваат натпреварите во плеј-оф и плеј-аут лигата, а ситуацијата е таква што Вардар ќе игра против сите директни ривали за титулата во четири кола по ред.

Слична е ситуацијата и со ѓорчепетровки, додека Куманово, Чаир и Металург имаат за нијанса полесен распоред бидејќи двобоите со директните ривали не им се еден по друг.

Познато е и како ќе се одвиваат средбите од плеј-аут лигата каде што ќе има еден тим помалку. Секое коло ќе има по една слободна екипа, а исто така ќе бидат одиграни 14 кола.

Сезоната продолжува на 12 и 13 февруари, додека новиот шампион ќе биде крунисан на 28 и 29 мај. Во текот на пролетниот дел ќе има две паузи за ЕХФ недели. Првата е од 28 февуари до 6 март, а втората од 18 до 24 април.