Познати четвртфиналните двојки кај пионерите – Ф4 ќе се одржи во јуни

Денеска во просториите на ракометната федерација на Македонија (РФМ) беа извлечени паровите за четвртфиналните натпревари за пионерската машка лига.

Екипите на Еурофарм Пелистер 2, Прилеп, Бисинов, Алкалоид, Струга, Рисови, Тиквеш и Еурофарм Пелистер изборија место во четвртфиналето, а натпреварите за пласман на Ф4 ќе се играат на 28 и 29 мај.

Ф4 турнирот кај пионерите ќе се одржи на почетокот на месец јуни, односно 4 и 5 јуни. Актуелен бранител кај пионерите е тимот на Струга, кој во ланското финале го совлада тогашниот КЛ7 со 23:18.

Пионери, четвртфинални двојки:

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – БИСИНОВ

ПРИЛЕП – РИСОВИ

АЛКАЛОИД – СТРУГА

ТИКВЕШ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

Првото полуфинале на Ф4 турнирот ќе го сочинуваат победниците од дуелот меѓу Еурофарм Пелистер 2 – Бисинов и Тиквеш – Еурофарм Пелистер, додека во второто полуфинале на завршниот турнир ќе играат победниците од дуелот меѓу Прилеп – Рисови и Алкалоид – Струга. Победничките екипи од двете полуфинални средби ќе играат финале.