Победа за Еурофарм Пелистер вредна осминафинале во Лигата на Европа

Ракометарите на Еурофарм Пелистер дојдоа до победа од 32:31 против ГОГ Гудме во натпревар од Лигата на Европа и се најдоа на патот кон осминафиналето во натпреварувањето. Одличната игра особено во второто полувреме донесе големи два бода за тимот од Битола и хет-трик на победи во Лигата на Европа во период од осум дена.

Пред средбата беше јасно дека покрај Кушан на теренот нема да може да биде ниту Стипе Мандалиниќ кој исто така се жали на повреда. Мораше да се тактизира и да се зачува за следните натпревари, а неговите колеги одлично го отворија натпреварот.

Еурофарм Пелистер водеше од почеток и стигна до 5:2 и 6:3 кога дојде мала криза и гостите ја презедоа иницијативата и предноста на натпреварот. ГОГ стигна до 7:6, па успеа постојано да биде во гол или два позитива. Домашните постојано се бореа за да израмнат, а им успеа на четири минути пред заминување на одмор на 13:13.

Како одминуваше времето до крајот на првото полувреме така продолжуваше сè во ист стил односно ГОГ беше во гол предност, а Еурофарм Пелистер израмнуваше. Со тоа на одмор тимот од Битола имаше негатива од 15:16.

На почетокот на второто полувреме гостите продолжија да се во еден или два гола позитива и играа во ист стил. Така одеше до 38. минута кога при 20:22 се разиграа Кукуловски и Костески во нападот. Еурофарм Пелистер тргна силно и во 43. минута имаше 25:22. Сосема спротивен распоред на силите и поставеност на теренот така што можеше да се игра далеку помирно и да се чува предноста.

Гостите се вратија на гол негатива, но никако не можеа да израмнат. Хендави бранеше одлично, и ова даваше резултат. Разликата од три гола се чуваше во голем дел од средбата, а во последните три минути се влезе со 32:30. Имаше и малку поостри стартови, па почнаа исклучувања и на двете страни така што беше јасно дека нијанси ќе одлучуваат за победникот.

На плус два се избрза со еден шут, а тоа резултираше со брз гол за гостите за намалување на гол разлика. Периќ биеше за плус 2, но Халгримсон одбрани. ГОГ Гудме отиде да игра за бод во последниот напад, но ракометарите се прекомбинираа, па победата им припадна на ракометарите на Еурофарм Пелистер.

16 февруари 2021
32 - 31
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
16 февруари 2021 22:24 ЛИГА ЕВРОПА D 2020/2021 16.02.2021 60'

Место

Спортска сала „Боро Чурлевски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1532Победа
ГОГ1631Пораз

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Матео Марашдесен бек08
3Гоце Ојлескилево крило10
4Никола Маркоскипивот01
7Дејан Кукуловскилев бек02
9Стипе Мандалиниќлев бек00
11Невен Стјепановиќдесен бек01
13Мирко Радовиќдесен бек00
14Марио Танкоскицентрален бек01
18Јосип Периќцентрален бек07
19Ненад Костескидесно крило15
21Градимир Чаневскиголман00
23Марин Вегарлев бек00
24Милорад Кукоскилев бек30
59Елмир Граџанпивот06
66Милан Ѓукиќдесно крило01
88Карим Хендавиголман00
 Вкупно 532

ГОГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Симон Богетофт Питликцентрален бек05
6Стиг Торе Моен Нилсендесен бек00
8Стевен Плуцнар Јакобсенпивот00
11Емил Вернсдорф Мадсендесен бек00
15Емил Ларкелев бек00
16Виктор Халгримсонголман00
17Оскар Бергендалпивот01
19Матијас Гидселдесен бек04
21Каспер Емил Килделунддесно крило11
22Андерс Захаријасенпивот15
29Виктор Бирх Неверсдесно крило00
31Емил Јакобсенлево крило211
34Мортен Тофт Олсенцентрален бек04
43Емил Ла Кор Андерсенлево крило00
74Сорен Хаген Андресенголман00
77Фредерик Клајн Клаусенлев бек10
 Вкупно 531
ПозЕкипаНПРЛБ.
1ФУКСЕ БЕРЛИН10100020
2АРХУС1070314
3БИДАСОА ИРУН104159
4МОТОР103167
5АГУА САНТАС101274