Победата во Битола го постави Чаир за привремен лидер (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипата на Чаир се врати со три бода од гостувањето во Битола и уште еднаш потврди дека е во трка за висок пласман и сезонава. Победата од 41:36 беше доказ за она што беше направено на теренот.

Пелистер успеа да постигне многу голови, но не можеше и да направи нешто повеќе така што на крајот остана со нов пораз.

Многуте голови кои беа постигнати на овој дуел ги имаше и на едната и на другата страна.

Анастасија Николовска беше прв стрелец со 13 гола, додека во Пелистер Драгана Милосављевиќ и Анастасија Белевска беа убедливо најпрецизни. И двете погодија по 11 пати во мрежата на гостинките.

Ова беше десетта победа за Чаир во 12 натпревари одиграни досега. Чаир има две средби повеќе од Куманово и во моментов е лидер на табелата. Пелистер, пак, има одиграно само седум средби, а на нив уште нема ниту една победа.

Пелистер – Чаир

Екипата на Чаир се врати со три бода од гостувањето во Битола и уште еднаш потврди дека е во трка за висок пласман и сезонава. Победата од 41:36 беше доказ за она што беше направено на теренот. Анастасија Николовска беше прв стрелец со 13 гола, додека во Пелистер Драгана Милосављевиќ и Анастасија Белевска беа убедливо најпрецизни. И двете погодија по 11 пати во мрежата на гостинките.
ПозЕкипаНПРЛБ
1КУМАНОВО12111034
2МЕТАЛУРГ12100230
3ЧАИР12100230
4ВАРДАР1291228
5ДЕСПИНА1280424
6СТРУЖАНКА1271422
7ГЕВГЕЛИЈА1251616
8СПАРТАК1250715
9ШАМПИОН123099
10ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.123099
11ПЕЛИСТЕР 2012122197
12ЃОРЧЕ ПЕТРОВ1211104
13КУЗМАН1210113