Петти пораз за Вардар во серија, алармот е вклучен на најсилно црвено

Серијата на лоши резултати во Лигата на шампионите за Вардар продолжи и вечерва откако беше забележан пораз од 27:30 против Пик Сегед со што останува сè подалеку од водечките во Групата.

Првите 15 минути дадоа комлетна слика за тоа како ќе финишира денешната средба и кој ќе ги однесе сите бодови. Голот на Стоилов за старт на натпреварот и почетно водство од 1:0 даде убава најава, но многу брзо после ова стана јасно кој тим е во подобра подготвеност и кој ќе ги освои бодовите.

Цели 13 минути Вардар не можеше до голот на Миклер, а во ова време прими осум гола и веќе беше навистина тешко за да се успее да се врати во игра за победа. Иако негативата беше намалена на четири гола, 5:9 во 20. минута и во продолжението не беше најдобро така што до крајот на првото полувреме одново беше вратена негативата од седум гола и на одмор се замина со 9:16.

Вториот дел најави нешто подобар Вардар, а во нападот освежување беше Талески кој имаше неколку убави погодоци. Сепак, одново се стигна само до четиги гола негатива. Во неколку ситуации беше минус четири, но гостите секогаш многу лесно ги решаваа овие моменти и се враќаа на плус шест или седум гола.

Кога Миклер падна во концентрацијата, на голот на Пик Сегед се појави Алиловиќ, кој успеа да симне неколку зицери и да биде причина за задржувањето на разликата која водеше кон нова победа.

На крајот поразот и не беше така висок. Средбата заврши со три разлика исто како во Унгарија, но сега беше 27:30. Меѓутоа ова е петти пораз по ред и веќе алармот треба да биде вклучен бидејќи сега следува и гостување кај Кил и ќе биде тешко да се направи чудо.

27 - 30
Конечен резултат

Место

СЦ „Јане Сандански“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ВАРДАР 1961927Пораз
ПИК СЕГЕД1630Победа

ВАРДАР 1961

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Стојанче Стоиловпивот01
6Оливие Њокаслев бек03
7Патрик Валчакпивот10
9Гоце Георгиевскидесно крило02
10Кевин Њокасдесен бек12
12Мартин Томовскиголман00
13Дијало Бакарилев бек11
14Јан Чуваралево крило02
21Давид Савревскидесен бек10
22Жереми Тотопивот02
24Анте Гаџацентрален бек05
28Филип Талескилев бек04
31Тимур Дибировлево крило05
45Дарко Ѓукиќдесно крило00
47Анте Кудузлев бек10
99Васил Гоговголман00
 Вкупно 527

ПИК СЕГЕД

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Кент Робин Тонесендесен бек03
9Рихард Бодолев бек05
10Мигел Мартинс Соарезцентрален бек00
15Ник Хенигманлев бек10
16Роланд Миклерголман00
17Богдан Радивојевиќдесно крило00
22Матеј Габерпивот00
24Марио Шоштариќдесно крило17
25Себастијан Фримеллево крило02
27Бенце Банхидипивот04
32Мирко Алиловиќголман00
41Иманол Алустизадесен бек04
44Деан Бомбачцентрален бек15
45Миклош Ростапивот00
51Борут Мачковшеклев бек00
71Александре Кристоферсен Блонцлево крило00
 Вкупно 330

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – ГРУПА А

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1МОНПЕЛЈЕ861113
2ПИК СЕГЕД852112
3КИЛ851211
4АЛБОРГ850310
5ЕЛВЕРУМ83238
6ВАРДАР 196182155
7ППД ЗАГРЕБ81254
8МЕШКОВ80171

Дибиров доби овации од публиката и подароци од клубот за 1.000 гола во ЛШ (ФОТО)

Вујовиќ: И јас сум разочаран исто како навивачите, но борбата не е завршена

Талески: Жално е што не ја израдувавме публиката, но главата горе и одиме напред

Вујо: Дојдов да го спасам Вардар, ако некој мисли дека треба да си одам…

Во Пик Сегед презадоволни: Во Скопје се најубавите доживувања, си заминуваме со два златни бода

„Црвено-црниот“ брод закотвен во место, го доби петтиот тежок удар (ФОТОГАЛЕРИЈА)