Петровски со победнички старт во Италија

Македонскиот интернационалец Дарио Петровски имаше победнички старт на новиот интернационален предизвик во Италија.

Неговиот тим Јуниор Фасано славеше убедливо против Ромања со 43-32 во натпревар од осмата рунда во италијанскиот шампионат.

Петровски имаше солидно деби за новиот тим и успеа да постигне три погодоци во убедливата победа.

Јуниор Фасано со новите бодови се наоѓа на шестото место на табелата во Италија, а ќе одигра уште два меча пред европскиот предизвик и двобојот со холандскиот Лионс во третото коло од Европскиот Куп.