Пеколен финиш во „Јане Сандански“, Порто во последната секунда „украде“ бод

Вардар и Порто одиграа интересен натпревар во кој 60 минути се надигруваа, а како што течеше целата средба така и финишираше со голема неизвесност и возбудувања. Бодот беше загубен во последната секунда откако Ареја погоди за 25:25, а Вардар имаше 30 секунди за да се одбрани и да дојде до нова победа.

Од почетокот на средбата се виде дека ова ќе биде интересен натпревар во кој ќе има што да се види и од едниот и од другиот состав.

Вардар ги доби првите неколку минути откако подобро го отвори натпреварот. Поведе со 4:2, но потоа попушти и дозволи да има пресврт односно Порто да поведе со 8:4. Тука одново вардарци тргнаа подобро, па успеаја да се доближат.

Сепак, за комплетно враќање мораше да почекаат до финишот на првото полувреме. Израмнија дури пред заминување на одмор. Дојдоа до 11:11, а во последниот напад преку контрата на Дибиров дојдоа и до предност од 13:12.

Ристовски во овој дел имаше свои минути бидејќи го наполни празниот гол на Порто, а трипати беше прецизен.

Тој погоди уште еднаш во продолжението, а Вардар иако успеваше да биде во предност никако не можеше да се одвои бидејќи Португалците занеја како да стигнат до гол. Инаку, од стартот на второто полувреме продолжија со играта 7 на 6, а Вардар успеваше често и добро да се снајде во таквата игра.

Резултатот беше тесен 20 минути. До 50. минута од средбата се играше практично гол за гол. Ниту еден тим не отиде на сигурна предност така што секогаш имаше тензија и се бараше шанса за погодок.

Вардар – Порто

Тогаш тимот на Порто успеа да зададе удар и да дојде до плус два. Имаше 24:22 на шест минути до крај, но како и во текот на целата средба Вардар не се откажуваше и успеа да остане на разлика која гарантираше неизвесна завршница. Чупиќ и Дибиров заедно со Ристовски се погрижија ова да биде возбудлива веќе и донесоа 24:24 на три минути до крајот.

Чупиќ донесе и гол предност на 30 секунди до крајот откако одлично си создаде простор со финта, а последниот напад остана за гостите. Во ситуација кога се чинеше дека Вардар се одбрани, Ареја биеше во немоќ, па донесе бод за Порто.

25 - 25
Конечен резултат

Место

СЦ „Јане Сандански“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ВАРДАР 19611325Реми
ПОРТО1225Реми

ВАРДАР 1961

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Борко Ристовскиголман04
3Патрик Валчакпивот00
5Стојанче Стоиловпивот02
8Димитар Димитриоскилево крило00
9Гоце Георгиевскидесно крило00
18Ловро Јотиќцентрален бек02
21Глеб Каларашпивот20
24Анте Гаџацентрален бек01
27Иван Чупиќдесно крило07
28Филип Талескилев бек01
31Тимур Дибировлево крило03
41Марко Вујиндесен бек05
44Јосип Векиќдесен бек00
77Робин Кантегрелголман00
97Марко Мишевскилев бек00
98Марко Кизиќголман00
 Вкупно 225

ПОРТО

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Алфредо Кинтана Бравоголман00
4Виктор Мануел Итуриза Алварезпивот17
9Мануел Шпетпивот00
10Мигел Мартинс Соарезцентрален бек01
11Џибрил Омар Мбенгудесен бек00
15Дајмаро Салина Амадорпивот10
16Никола Митревскиголман00
19Иван Слишковиќлев бек10
21Леонел Фернандезлево крило01
23Диого Бранкињодесно крило01
24Диого Силва да Боргесдесен бек00
25Антонио Ареја Родригездесно крило05
27Андре Гомешлев бек13
29Мигел Алвесдесно крило00
79Мартим Косталев бек02
88Фабио Рамос Магаљаешлев бек05
 Вкупно 425
ПозЕкипаБ.НПРЛ
1КЕЛЦЕ138611
2ФЛЕНСБУРГ117511
3МЕШКОВ97412
4ПСЖ ХЕНДБОЛ66303
5ПОРТО68224
6ВАРДАР 196135113
7ПИК СЕГЕД25104
8ЕЛВЕРУМ26105