Пајович за 24 Ракомет: Да победеше Македонија сè ќе беше многу полесно

Селекторот на Австрија, Алеш Пајовиќ после средбата против Украина има причина за да биде задоволен бидејќи неговите момци успеаја да дојдат до победа.

Сепак, и овој триумф против Украина не ја однесе Австрија во втората рунда, па исто како и Македонија пласманот ќе види со одигрувањето на натпреварот кој е на програмата во вторник од 18:15 часот.

„Доколку Македонија победеше против Чешка ќе беше полесно, но вака уште не сме во втората фаза. Реков дека оваа група е интеренс и ќе биде напнато до крај. Морам да им честитам на моите момци за играта. Се бореа во текот на сите 60 минути. Не е лесно да се игра против седум ракометари кои напаѓаат, но се боревме. Чекавме 2-3 од голманите за да поведеме со 2-3 гола разлика и тоа се случи на крајот. Секако кога имаш вака полна сала те носи на крајот, па на крајот ова беше добро за нас“, изјави Пајович за 24Ракомет.

Тој смета дека и Чешка и Украина исто како Македонија и Австрија покажале добра игра на девете средби и дека нема аутсајдер во групата Б.

„Морам да кажам дека и Чешка и Украина покажаа добра игра. Во оваа група никој не е аутсајдер. Чесите се имаа добро подготвено за Лазаров и играчот којшто го чуваше постојано играше агресивно на него. Тоа е натпревар. И кај нас завчера и денеска, па може да се случи да се отиде во правец кој не се очекува и затоа ракометот е така интересен“.

За утрешната пресметка рече дека ќе одат на сè или ништо.

„Ние одиме чекор по чекор и се концентрираме на Македонија. Одиме на глава и ако се игра вака тогаш сè е можно“, изјави Пајович за 24Ракомет.

Средбата утре се игра од 18:15 часот, а постојат комбинации во кои Македонија би победила, а двете селекции би се пласирале во следниот круг.