Охриѓани го добија првиот тест со црногорскиот шампион Ловќен

Непоразениот тим во регуларниот дел од Суперлигата, Охрид, славеше на првиот од договорените два пријателски натпревари против црногорскиот шампион Ловќен.

Избраниците на Раде Стојановиќ победија со три разлика, 25-22, а и по првото полувреме ја имаа истата предност, 13-10.

Гостите во вториот дел намалија на минус еден, но охриѓани не дозволија комплетен камбек на Ловќен и искусно си ја вратија позитивата и го завршија натпреварот со триумф.

Во составот на Охрид се истакнаа Филип Николов со седум голови, Игор Чагаљ со четири и Филип Кривокапиќ со три. Голманскиот тандем Никола Даниловски и Јагош Брауновиќ искомбинира 17 одбрани.