Охрид испушти сензација – Вардар се потеше 60 минути за победа во „Билјанини извори“

Ракометарите на Вардар продолжуваат со победите во Супер лигата и во 3. коло на гостувањето во Охрид забележаа нова со што освоија и нови три бода откако славеа со 31:29. Сепак, оваа победа не беше така лесна и ракометарите на шампионот мораа добро да се испотат.

Натпреварот почна израмнето и така беше до 4:4. Потоа следуваше серија на Вардар за прво поголемо водство 8:4. Меѓутоа, Охрид не се предаде тука и врати со иста серија од четири гола за ново израмнување.

Продолжи играта со добри периоди на двете екипи. Вардар повторно се одлепи на три предност, а до крајот на првиот дел избраниците на Веселин Вујовиќ успеаја да се одржат во позитива и по 30 минута имаа 15:11.

Охрид не се предаваше, а тимот на Раде Стојановиќ постојано беше во два или три гола негатива и беше закана по предноста на Вардар. На десет минути до крај Охрид намали на минус еден, 24:25. До крај искусниот тим на Вардар не дозволи пресврт и успеа да се избори за триумф, но многу потешко од сите очекувања.

29 - 31
Конечен резултат

Место

СРЦ „Билјанини извори“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ОХРИД1129Пораз
ВАРДАР 19611531Победа

ОХРИД

# Играч Позиција Исклучување Голови
Алекса Милошевиќ-05
Филип Грубор-01
1Јагош Брауновиќголман00
4Крсте Андоновскилево крило00
5Мартин Ивановскицентрален бек03
6Филип Кривокапиќцентрален бек01
8Наум Костовдесно крило00
10Филип Николовдесен бек02
11Мице Шилеговдесно крило16
12Христијан Коваческиголман00
14Михајло Младеновиќлев бек00
19Иван Тасескипивот04
24Мартин Манасковлев бек11
35Николче Ристескилево крило10
44Стефан Додиќцентрален бек06
55Христијан Димитриескипивот00
 Вкупно 329

ВАРДАР 1961

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Стојанче Стоиловпивот01
6Оливие Њокаслев бек02
8Јоел Куни Моралесдесен бек14
9Гоце Георгиевскидесно крило03
11Мартин Карапалевскицентрален бек00
12Мартин Томовскиголман00
21Давид Савревскидесен бек00
22Жереми Тотопивот00
24Анте Гаџацентрален бек04
28Филип Талескилев бек05
31Тимур Дибировлево крило08
33Стефан Крстевскицентрален бек00
45Дарко Ѓукиќдесно крило04
55Стефан Атанасовскипивот20
97Марко Мишевскилев бек00
99Васил Гоговголман00
 Вкупно 331

Officials

Судии:Делегат:
НАЧЕВСКИ ЃОРЃИ
НИКОЛОВ СЛАВЕ
КУРТОВИЌ ЦАНО

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 196116141143
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР16141143
3БУТЕЛ16110533
4ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 216102432
5ОХРИД1681725
6ТИКВЕШ 20141681725
7ПРОЛЕТ1681725
8МЕТАЛУРГ1670921
9ПРИЛЕП16501115
10СТРУГА16411113
11СКОПЈЕ 20201620146
12РАДОВИШ1610153