Норвежанец ќе го менува Кристопанс во ПСЖ

Норвешкиот репрезентативец и актуелен член на ПИК Сегед, Кент Робин Тонесен во следната сезона ќе биде дел од најбогатиот европски клуб ПСЖ, пренесува „RTH Handball“.

Норвежанецот во редовите на ПСЖ ќе биде замена за екс ракометарот на Вардар, Даинис Кристопанс.

Како што е веќе познато, Кристопанс на крајот од сезоната ќе го напушти ПСЖ и ќе се пресели кај Парондо во Мелсунген.

Тонесен во својата интернационална кариера настапуваше и за екипите на Савехоф, Халсун, Фуксе Берлин и Веспрем.

Минатата сезона од Веспрем направи трансфер во неговиот актуелен клуб ПИК Сегед.