Нема пауза за Саздовска, од денеска тргна во поход со новите колешки во Браила (ФОТО)

Репрезентативката на Македонија, Јована Саздовска после завршената соработка со тимот на Турингер во Германија се пресели во Романија, а таму нема многу простор за пауза бидејќи од денеска ракометарките се на собир.

Екипата на Дунареа Браила стартуваше со подготовките за пролетниот дел од сезоната и ќе работи во текот на летото за да може што поподтовено да се дочека новиот шампионат.

Саздовска е едно од засилувањата за овој тим така што од неа ќе се очекува да донесе квалитет плус во играта и во нападот и во одбраната.

Инаку, веќе има солидно искуство зад себе, а добро знае и како е да се игра и во Романија бидејќи во сезоната 2016/17 играше за тимот на Магура.

Јована Саздовска својата кариера ја почна во Металург каде што играше до 2016 година. После сезоната во Магура една година беше дел од Вардар, а во 2018 година се пресели во Турингер каде одработи две сезони.