Некогашен стратег на Вардар презема босански клуб

Поранешниот стратег на Вардар, Перо Милошевиќ, по ангажманот во романскиот тим Бузау, ќе има нов предизвик во кариерата.

Милошевиќ ќе го води тимот од Босна и Херцеговина, Слобода Тузла, кој реши да се раздели со Синиша Маркота по лошите резултати во серија.

Слобода Тузла забележа пораз кај Олимпијакос со 34-24 во Европскиот Куп, а имаше серија порази и во босанскиот шампионат, па раководството се реши за промена.

Милошевиќ има огромно искуство, беше предводник на Будуќност, Политехника Темишвар и Ловќен, Вардар го водеше во сезоната 2010/2011, а беше и селектор на Катар и на младинската селекција на Југославија.