Нант победнички на турнир во Португалија

Екипата на Кире Лазаров, Нант дојде до победа во финалето на турнирот во Португалија во организација на тимот на Гаја откако го совлада Аек со 29:23.

Ова беше очекуван епилог во финалето во кое Нант имаше предност од 17:12 после првите 30 минути.

Во натпреварот за 3. место тимот на Никола Митревски, Порто го совлада организаторот на турнирот, Гаја со 35:25.

Претходно во полуфиналето Нант беше подобар од Порто со 39:32.