Младите вардарци издржаа едно полувреме, Нексе нанесе тежок удар во вториот дел

Ракометарите кои се дел од екипата на Вардар јуниор плус Димитар Димитриоски од првиот тим денеска го одиграа последниот натпревар од сезоната во СЕХА лигата и претрпеа пораз на гостувањето во Нашице со 42:26.

Младите вардарци издржаа едно полувреме. На моменти беа и во предност, а тоа беше на стртот од средбата, па во продолжение од натпреварот не можеа да го одржат ритамот и останаа во негатива. Сепак, во првото полувреме успеваа да издржат и да останат во резултатска игра при што имаа негатива од четири гола на паузата, 14:18.

Во вториот дел тргнаа лошо. Девет минути се чекаше на првиот погодок за Вардар, па за ова време Нексе веќе го реши натпреварот бидејќи имаше веќе 23:15 во 39. минута.

После оваа разлика од осум гола во продолжението од средбата не можеше да се следи и имаше многу грешки кои овозможија само тимот на Нексе да се избори за победа за крај на групната фаза од 42:26. Со ова Нексе само освои три бода со кои не доби ништо во однос на поправање на позицијата на табелата бидејќи остана на 5. место и во четврт-финалето ќе има пресметка со Еурофарм Пелистер.

НЕКСЕ – ВАРДАР             42:26 (18:14)

НЕКСЕ: Лелиќ (2 одб.), Цар (6 одб.), Радовановиќ (5 одб., 1 сед.), Етер 3/5, Милета 2/2, Јаман 5/5, Думенчиќ 3/5, Бувиниќ 5/7, Јелиниќ 5/6, Вида 1/1, Северец 6/6, Пешиќ 1/1, Томиќ 8/9, Јагањац 3/3, Возаб, Прибетиќ.

Седмерци: 3/3, Исклучувања: 8 мин.

ВАРДАР: Гогов (2 одб.), Кизиќ 1/1, Анѓеловски (1 одб.), Кукуловски 7/13, Димитриоски 1/5, Гашоски 1/2, Карапалевски 4/6, Дука 2/4, Крстевски 3/7, Јакимовски, Атанасовски 2/2, Ќосевски 4/8.

Седмерци: 3/5, Исклучувања: 2 мин.