Младиот голман во центарот на вниманието: Кизиќ ја има најдобрата одбрана на колото (ВИДЕО)

По лошите изданија на голманското дуо Кугис и Гедбан, не само на натпреварот против Мешков, туку и во текот на целата сезона, тренерот Едуард Кокшаров, се реши да му даде шанса на младиот македонски репрезентативец Марко Кизиќ.

Двајца странски чувари на мрежата имаа заедно само четири одбрани од 28 упатени шута кон нивниот гол, додека Кизиќ исто толку, но од само 11 удари кон голот на Вардар.

Една од неговите одбрани, ЕХФ ја прогласи за најдобра на колото. Погледнете ги ТОП 5 одбраните ТУКА.