Младинките го завршија првиот круг на ЕП, Норвешка тотално разочара

Денеска на програмата беше третото последно коло од групната фаза на Европското првенство за младинки кое се одржува во Словенија. Познати се патниците во главната фаза.

Фаворитите обезбедија пласман во групите од главната рунда, е единствена репрезентација која може да се каже дека потфрли е селекцијата на Норвешка која групната фаза ја заврши со три убедливи порази.

Новоформираните групи ги сочинуваат, во првата првопласираните две од групите А и Б, а во втората група ќе играат најдобрите две од групите Ц и Д. Во главната рунда се пласираа Данска, Германија, Шведска, Русија, Франција, Хрватска, Унгарија и Романија. Трето и четвртопласираните репрезентации ќе играат за пласман.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА МЛАДИНКИ

РЕЗУЛТАТИ ОД ПОСЛЕДНО, 3. КОЛО

ГРУПА А

ДАНСКА – ГЕРМАНИЈА 26:21 (14:10)

СЛОВЕНИЈА – ШВАЈЦАРИЈА 22:36 (11:18)

ТАБЕЛА: 1. Данска 4 бода (80:64), 2. Германија 4 (80:73); 3. Швајцарија 4 (85:75); Словенија 0 (63:96)

ГРУПА Б

ШВЕДСКА – РУСИЈА 30:28 (10:14)

СЛОВАЧКА – ПОРТУГАЛИЈА 10:0

ТАБЕЛА: 1. Шведска 6 бода (77:57); 2. Русија 4 (73:57); 3. Словачка 2 (66:72); 4. Португалија 0 (0:30).

ГРУПА Ц

ФРАНЦИЈА – АВСТРИЈА 28:25 (14:14)

ЦРНА ГОРА – ХРВАТСКА 21:23 (14:9)

ТАБЕЛА: 1. Франција 6 бода (81:59); 2. Хрватска 4 (60:66); 3. Црна Гора 2 (76:72); 4. Австрија 0 (66:86).

ГРУПА Д

УНГАРИЈА – НОРВЕШКА 36:26 (21:15)

РОМАНИЈА – ЧЕШКА 27:25 (14:10)

ТАБЕЛА: 1. Унгарија 6 бода (96:65); 2. Романија 4 (82:74); 3. Чешка 2 (73:85); 4. Норвешка 0 (73:100).