Митревски: Добивме една од најтешките групи, ќе биде неизвесно до самиот крај

Машката сениорска репрезентација на Македонија денеска ги доби ривалите во групата за Светското првенство во 2023 година. Домаќини на Мундијалот ќе бидат Полска и Шведска.

Македонија ќе игра во групата Ф што ќе се игра во полскиот град Краков, а противници ќе бидат силната Норвешка и незгодните репрезентации на Аргентина и Холандија. За потсетување, репрезентацијата на Холандија беше една од изненадувањата на континенталниот собир оваа година.

Голманот на македонската репрезентација, Никола Митревски истакна дека групата во која се наоѓа Македонија е една од потешките. Според Митревски, Македонија својата шанса за пласман во следната фаза ќе ја бара во дуелите против Холандија и Аргентина.

,,Мислам дека добивме група која што е многу израмнета и ѐ една од најтешките. Норвешка како носител, но и како фаворит во оваа група, а останатите три селекции сме изедначени во шансите за пласман во следната фаза. Ќе биде тешко и неизвесно до самиот крај. За нас најважно ќе биде да сме комплетни и здрави за време на подготовките за Светското првенство, како и на самиот настап во јануари”, изјави Митревски за 24Ракомет.

Светското првенство ќе се игра во четири полски града – Краков, Катовице, Гдањск и Плоцк, како и во пет шведски града – Малме, Јончопинг, Гетеборг, Кристијанштад и Стокхолм од 11 до 29 јануари.

Македонија ќе игра во Полска, доби тешка група на Мундијалот!