Митревски го испрати Агуаш Санташ со пораз во Битола

Тимот на Порто, каде што брани македонскиот голман Никола Митревски, славеше над Агуаш Санташ во 14 коло од португалскиот шампионат.

Порто оствари победа од шест гола разлика, 34-28, а ова беше пораз за Агуаш Санташ пред гостувањето во Битола кај Еурофарм Пелистер во Лигата на Европа.

Митревски бранеше едно полувреме и успеа да забележи пет интервенции во моментите кога Порто ја правеше разликата.

Порто е на второто место заедно со Бенфика со по 39 бодови, додека лидер е Спортинг Лисабон со 40 бода.