Мешков ќе се „загрева“ за битолчани со Висла, Мотор, Медведи…

Шампионот на Белорусија, Мешков Брест во август ќе го организира турнирот „Белгазпромбанка Куп“. Овој турнир се одржува од 2008 година.

Висла Плоцк, Мотор Запорожје и Чеховски Медведи го потврдија учеството на турнирот во Брест. Се очекува до почетокот на турнирот да нема големи промени во распоредот и пријавените екипи, па така вкупно ќе учествуваат 4 учесници.

Ова ќе биде загревачки турнир за Мешков Брест пред четвртфиналниот двомеч од регоналната СЕХА лига против Еурофарм Пелистер. Лани поради пандемијата, турнирот не се играше, а последно во 2019 година, францускиот Ним го освои трофејот.

Натпреварите се планирани да се одиграат во периодот од 13 до 15 август. Белорускиот шампион веднаш после турнирот го очекуваат и подготовки за четвртфиналните натпревари во рамките од СЕХА лигата.