Металург убедлив против Пролет, фати залет за Европа

По поразот од Вардар, ракометарите на Металург одиграа уште еден контролен натпревар пред стартот на натпреварите во Лигата на Европа.

Избраниците на Зоран Кастратовиќ го „положија“ последниот тест против Пролет и славеа со 36-30.

Мечот се играше во три третини по 20 минути и плус уште една од 15 минути (вкупно 75 минути), за да можат тренерите да им дадат шанса на сите ракометари.

Првиот натпревар против Спачва, Металург ќе го игра в сабота во Автокоманда со почеток од 19:00 часот, додека реваншот е во Винковци на 5 септември од 19:30 часот.

Пролет, пак продолжува да игра пријателски натпревари. Утре е втора пресметка против Работнички, додека до стартот на Суперлигата, избраниците на Никола Матлиески ќе играат со Прилеп и Еурофарм Пелистер.