Металург со лесни три бода од Прилеп

Ракометарите на Металург одиграа лесен натпревар на гостувањето во Прилеп и дојдоа до три бода против составот кој сеонава се врати во Супер лигата победувајќи со 28:21.

Во текот на целата средба Металург беше во предност така што немаше неизвесност околу победникот што и беше очекувано. Првите неколку минути минаа во игра гол за гол, но потоа до израз дојде квалитетот.

Металург успеа да направи предност која без проблеми ја одржуваше и немаше потреба да се форсира. На одмор замина со плус пет, 16:11 така што немаше никаков проблем овие пет гола да се одбранат во продолжение.

Во вториот дел се одигра мирно и лесно беа обезбедени конечните 28:21 за нови бодови со кои Металург само продолжува да ја оправдува улогата на фаворит.

21 - 28
Конечен резултат

Место

Спортска Сала Сонце Прилеп

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПРИЛЕП1121Пораз
МЕТАЛУРГ1628Победа

ПРИЛЕП

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Филип Пајкоскипивот02
7Хазеин Рустамовлево крило04
9Христијан Бикоскилево крило02
10Сашко Манческипивот00
11Владимир Трајкоскилев бек01
12Иван Ангелескиголман00
13Ивица ДукоскиСреден бек00
18Давор Шокоскилев бек03
19Антонио Бурчевскипивот00
22Мартин Карафилоскипивот00
23Реваз Чантуријадесно крило04
28Алија Амзоскидесно крило01
33Стефан Христоскиголман00
34Мириан Гавашелишвилилев бек00
36Филип Чурлевскицентрален бек04
77Зураб Цинцадзеголман00
 Вкупно 021

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Дарко Кондевлево крило04
4Александар Петковскидесен бек01
7Дарио Кофилоскилево крило00
10Даниел Дупјачанецголман00
11Мице Шилеговдесно крило00
13Златко Хорватдесно крило010
15Маријан Мариќлев бек02
17Мартин Серафимовдесен бек02
19Милан Лазаревскипивот03
20Даниел Ѓорѓескиголман00
21Михајло Младеновиќлев бек01
26Марко Тарабокијацентрален бек00
27Теодор Тодескилев бек01
28Андреј Митиќпивот00
44Стефан Додиќцентрален бек04
64Велко Маркоскилев бек00
 Вкупно 028

Officials

Судии:Делегат:
МИТРЕВСКИ ДИМИТАР
ТОДОРОВСКИ БЛАГОЈЧЕ
ОГНЕНОВ ИГОР
ПозЕкипаНПРЛБ
1БУТЕЛ33009
2МЕТАЛУРГ33009
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 232016
4ПРИЛЕП21013
5МЛАДОСТ 197731023
6РАБОТНИЧКИ30030
7ТИКВЕШ 201430030