Македонија среде Грција ќе брка бараж за СП!

Женската сениорска репрезентација на Македонија во Грција ќе го одигра квалификацискиот турнир за место во баражот за Светското првенство.

Нашиот јужен сосед го искористи правото на организација на турнирот и ќе биде домаќин најверојатно во Солун, иако од грчката федерација не е соопштен градот.

Покрај Македонија и Грција, во квалификациската група се уште и Литванија и Исланд, а место во баражот обезбедуваат првопласираните две селекции.

Натпреварите ќе се играат од 4 до 6 декември. Доколку Грците се откажеа, Македонија ќе можеше да го организира турнирот.

Распоред на натпревари:

4 декември, Македонија – Исланд
5 декември, Македонија – Литванија
6 декември, Македонија – Грција