Македонија испушти победа за полуфинале, веќе нема право на грешка

Ракометарките кои се дел од репрезентацијата на Македонија до 19 години имаа контрола на средбата против Фарските острови околу 50 минути, а потоа во финишот попуштија и на крајот мораа да спасуваат реми, па дуелот заврши со 24:24.

Ова беше многу важен натпревар бидејќи со победа полуфиналето веќе ќе беше на дофат. Сепак, шансите останаа и сега мора до крајот да се добијат сите дуели.

Утре Македонија е слободна, а потоа в среда следува дуел против Холандија, додека в четврток ривал е репрезентацијата на Косово.

ЕХФ ШАМПИОНАТ – МАКЕДОНИЈА

ГРУПА А

ФИНСКА – ИСЛАНД        27:30 (15:17)

БЕЛОРУСИЈА – ПОЛСКА               27:26 (8:10)

ТАБЕЛА: 1. Белорусија 4 бода (50:48); 2. Полска 2 (60:50); 3. Исланд 2 (52:50); 4. Финска 0 (50:64).

ГРУПА Б

КОСОВО – БИХ  30:28 (14:17)

МАКЕДОНИЈА – ФАРСКИ ОСТРОВИ       24:24 (14:13)

ТАБЕЛА: 1. Холандија 4 бода (92:39); 2. Фарски острови 3 (58:39), 3. Македонија 3 (63:52); 4. Косово 2 (59:115); 5. БиХ 0 (81:108).

ЕХФ ШАМПИОНАТ – ИТАЛИЈА

ГРУПА А

СРБИЈА – ТУРЦИЈА         37:23 (17:10)

ИТАЛИЈА – БУГАРИЈА    38:32 (16:15)

ТАБЕЛА: 1. Србија 2 бода (37:23); 2. Италија 2 (38:32); 3. Бугарија 0 (32:38); 4. Турција 0 (23:37)

ГРУПА Б

ИЗРАЕЛ – ШПАНИЈА      17:35 (5:19)

ЛИТВАНИЈА беше слободна

ТАБЕЛА: 1. Шпанија 2 бода (35:17); 2. Литванија 0 (0:0,-1 меч); 3. Израел 0 (17:35).