Листа на стрелци: Блажевска зачува само гол од предноста пред Николовска

Во трката за најдобар стрелец во женска конкуренција и понатаму има голема битка. Ивана Блажевска која е во водство од стартот на сезоната сега има само еден гол пред Анастасија Николовска која успеа да постигне дури 16 гола во 8. коло.

Веќе се доближува и ланската победничка Марија Анчева, па тука почнува да станува уште поинтересно и повозбудливо.

ЖЕНСКА ЛИГА (ПОСЛЕ 8. КОЛО)

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ (ТОП 10)

71 – Ивана Блажевска (Кузман Вардар Илинден)

70 – Анастасија Николовска (Чаир)

62 – Марија Анчева (Пелистер)

58 – Мартина Стефановска (Спартак)

49 – Ана Георгиевска (Алушовски)

48 – Магдалена Делиоска (Стружанка)

48 – Ангела Цветановска (Ѓорче Петров)

47 – Андреа Седлоска (Вардар)

43 – Елена Вучевска (Овче Поле СУ)

42 – Ана Николовска (Алушовски)

42 – Јана Калајџиевска (Металург)