Лига на шампиони: Кил со еден голман, Нант без пола тим

Денеска ќе се одиграат уште три средби од 2. коло од Лигата на шампионите, а дуелот Вардар – Елверум како што е познато е одложен.

Интересно ќе биде на дуелот Кил – Нант, кадешто и две екипи не се комплетни. Составот на Кил е со само еден голман откако Никлас Ландин се повреди. Оттаму на голот ќе биде само Дарио Квенштедт.

Во Кил недостигаат неколку ракометари, па сега Кире Лазаров и колегите ќе имаат отежната задача.

Јасно е дека ова ќе биде ден за возбудувања во Групата Б бидејќи во А групата нема да има натпревари.

ЛИГА НА ШАМПИОН, 2. КОЛО

ГРУПА А

КЕЛЦЕ – ПИК СЕГЕД        26:23

ПСЖ –ФЛЕНЗБУРГ 28:29

ПОРТО – МЕШКОВ БРЕСТ           27:25

ОДЛОЖЕН НАТПРЕВАР

ВАРДАР – ЕЛВЕРУМ

ПозЕкипаБ.НПРЛ
1ФЛЕНСБУРГ85401
2КЕЛЦЕ75311
3ПОРТО55212
4МЕШКОВ45203
5ВАРДАР 196133111

ГРУПА Б

АЛБОРГ – МОТОР   38:29

ЧЕТВРТОК, 24 СЕПТЕМВРИ

18:45ч

КИЛ – НАНТ

ВЕСПРЕМ – ЗАГРЕБ

20:45ч

БАРСЕЛОНА – ЦЕЛЈЕ

ПозЕкипаБ.НПРЛ
1ВЕСПРЕМ84400
2АЛБОРГ85401
3БАРСА63300
4КИЛ64301
5НАНТ24103