Лига на шампиони: Еурофарм Работник против шпанската Бидасоа на нов тест

Екипата на Еурофарм Работник ќе го одигра мечот од 10. коло од Лигата на шампионите пред своја публика, а ова ќе биде дуел на кој ќе има измени на клупата.

Сепак, без разлика на измените нема да има сигурно големи измени во играта така што се очекува ова да биде средба на која ќе биде виден интересен ракомет. За очекување е да има неизвесност на теренот како и на повеќето средби сезонава во Лигата на шампионите.

Шансата за Еурофарм Работник постои со оглед на тоа што противникот веќе е пласиран во плеј-офот од Лигата на шампионите каде што го чека ривалот со кој ќе игра во февруари. За битолчани ова е последен меч во Лигата на шампионите сезонава и секако би било убаво сезоната да биде финиширана со триумф.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 10. КОЛО

ГРУПА А

САБОТА, 30 НОЕМВРИ

17:30ч

ПИК СЕГЕД – ППД ЗАГРЕБ

НЕДЕЛА, 1 ДЕКЕМВРИ

17:00ч

ПСЖ – БАРСЕЛОНА

19:00ч

ФЛЕНЗБУРГ – АЛБОРГ

ЕЛВЕРУМ – ЦЕЛЈЕ

ТАБЕЛА: 1. Барселона 16 бода (321:246); 2. ПСЖ 16 (282:242); 3. Пик Сегед 15 (264:228); 4. Алборг 8 (270:282); 5. Флензбург 7 (236:242); 6. Целје 6 (225:265); 7. ППД Загреб 3 (215:261); 8. Елверум 1 (221:268).

ГРУПА Б

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – ПОРТО 33:29

Сорока 10, Маласинскас 6, Бабичев 4 – Бранкињо 6, Гомез 6, Мартинс 5

САБОТА, 30 НОЕМВРИ

15:00ч

КЕЛЦЕ – МЕШКОВ БРЕСТ

17:00ч

КИЛ – МОНПЕЛЈЕ

НЕДЕЛА, 1 ДЕКЕМВРИ

17:00ч

ВАРДАР – ВЕСПРЕМ

ТАБЕЛА: 1. Кил 14 бода (281:250); 2. Веспрем 12 (295:259); 3. Монпелје 11 (245:241); 4. Келце 10 (272:259); 5. Порто 10 (286:295); 6. Вардар 9 (257:283); 7. Мешков Брест 4 (250:273); 8. Мотор Запорожје 4 (297:323).

ГРУПА Ц

САБОТА, 30 НОЕМВРИ

17:30ч

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – БИДАСОА ИРУН

18:00ч

СПОРТИНГ – САВЕХОФ

ТАТРАН ПРЕШОВ – КОКС

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 15 бода (274:221); 2. Спортинг 12 (282:246); 3. Савехоф 12 (248:251); 4. Кокс 6 (220:260); 5. Татран Прешов 5 (230:260); 6. Еурофарм Работник 4 (240:256).

ГРУПА Д

КРИСТИЈАНШТАД – ВИСЛА ПЛОЦК            24:20

Хринц 10, Гудмундсон 4, Нифјал 4 – Млакар 7, Чаплински 3, Матулиќ 3

САБОТА, 30 НОЕМВРИ

14:00ч

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН

НЕДЕЛА, 1 ДЕКЕМВРИ

16:50ч

ГОГ – ДИНАМО БУКУРЕШТ

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 15 бода (266:225); 2. Висла Плоцк 11 (267:260); 3. Гог 9 (279:287); 4. Кристијанштад 9 (283:298); 5. Кадетен Шафхаузен 6 (253:248); 6. Чеховски медведи 6 (251:281).