Лига на Европа: Монпелје убедлив, Нексе со нов пораз

На натпреварите од 5. коло во Лигата на Европа фаворизираните екипи остварија нови победи без многу мака, додека неизвесно до крајот беше единствено на натпреварот помеѓу Фиверс и Адемар Леон.

На дуелот во Австрија, домашниот Фиверс беше на чекор да слави против Адемар Леон, но гостите успеаја да извлечат бод на овој дуел кој заврши со резултат, 33:33. Иако во поголемиот дел гостинскиот тим имаше предност, а така беше и на полувреме, 19:20, сепак, во финишот Фиверс влезе со гол позитива, но не успеа да ја сочува.

Нексе одигра уште една слаба партија и беше поразен убедливо од Магдебург на свој терен со 24:32. Бундеслигашот доминираше на натпрeварот и уште по првото полувреме кога водеше 15:8 ја обезбеди победата, а во вториот дел рутински ја одработи задачата.

Монпелје одигра одлично второ полувреме и стигна до убедлива победа против Алингсас со 32:21, откако по првиот дел беше само 16:13 за домашниот тим. Во вториот дел Алингсас постигна само осум гола и не можеше да се спротивстави на расположениот противник.

Спортинг беше поразен на домашен терен од францускиот Ним со 26:30. Португалците добро го отворија дуелот, но потоа гостите доминираа на теренот. Првиот дел заврши со три гола водство на Ним, 12:15. Во продолжението Спортинг стигна негатива и од пет гола, но следуваше победничка серија на Ним за конечен триумф.

ЛИГА НА ЕВРОПА, 5.КОЛО, РЕЗУЛТАТИ

ГРУПА А

ТУЛУЗ – ВИСЛА ПЛОЦК 25:26 (12:14)
ФИВЕРС – АДЕМАР ЛЕОН 33:33 (19:20)
ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – МЕТАЛУРГ одложено

ПозЕкипаБ.НПРЛ
1Висла Плоцк84400
2Адемар Леон75230
3Феникс Тулуз46123
4Фиверс46123
5Чековски медведи22101
6МЕТАЛУРГ13012

ГРУПА Б

ФУКСЕ БЕРЛИН – ДИНАМО БУКУРЕШТ 33:29 (15:12)
КРСТИЈАНШТАД – ТАТРАН ПРЕШОВ 32:25 (14:13)
СПОРТИНГ – НИМ 26:30 (12:15)

ПозЕкипаБ.НПРЛ
1Кристијанштад86402
2Фуксе Берлин74310
3Ним Гард65302
4Спортинг44202
5Динамо Букурешт35113
6ТАТРАН04004

ГРУПА Ц

ЦСКА МОСКВА – БЕШИКТАШ 32:24 (21:9)
МОНПЕЛЈЕ – АЛИНГСАС 32:21 (16:13)
НЕКСЕ – МАГДЕБУРГ 24:32 (8:15)

ПозЕкипаБ.НПРЛ
1МОНПЕЛЈЕ84400
2МАГДЕБУРГ85401
3ЦСКА64301
4АЛИНГСАС45203
5НЕКСЕ25104
6БЕШИКТАШ05005

ГРУПА Д

ТРИМО ТРЕБЊЕ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР  (14:12)
ГОГ – ТАТАБАЊА одложено
РАЈН НЕКАР – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН одложено

ПозЕкипаБ.НПРЛ
1Рајн Некар Ловен63300
2ГОГ65302
3Тримо Требње43201
4Кадетен Шафхаузен32110
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР35113
6Татабања04004

Преполовената Висла триумфално кај Тулуз, ЦСКА Москва доминантна против Бешикташ