Olafur Andres GUDMUNDSSON (13) during the handball match Iceland vs Netherlands, Men’s EHF EURO 2022 Hungary, Slovakia, Budapest ,Hungary, 16.01.2021, Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

„Лалињата“ испишаа историја – се пласираа меѓу најдобрите 12 на ЕП!

Репрезентациите на Холандија и Португалија одиграа динамичен и атрактивен натпревар во директниот дуел за пласман во главната рунда. Холанѓаните уште еднаш беа на високо ниво и остварија победа од 32:31 која ги носи во главната рунда.

Португалија го имаше почетното водство но многу брзо Холандија ја презема контролата на резултатот и во 13. минута водеше 7:4. Следуваше игра гол за гол, а Португалците ниту можеа да стигнат до израмнување, ниту дозволуваа противникот да се одлепи.

До крајот на првите 30 минути Холанѓаните играа на високо ниво, со брзи реализации и поддршка од голманот Равенсберген обезбедија сигурно водство на полувремето кога водеа 17:13. Во продолжението Португалците имаа тешка задача да надоместат шест гола за пласман во следната фаза.

И во второто полувреме се играше максимално брзо, Португалија бркаше негатива но правеше многу грешки во нападите па им овозможи на противниците да стигнат до највисоки пет позитива. Во продолжението водството на Холандија полека се топеше и натперварот влезе во драматична завршница.

Во 59. минута Дуарте погоди за 31:30 водство на Португалија после долго време и беше на гол до пласман понатаму. Сепак Лук Стеинс и Кај Смитс во завршницата погодија за голема победа на Холандија и историски успех.

Кај Смитс беше најефикасен со осум гола, додека Дани Баијенс стрелаше на шест гола, а Лук Стеинс беше прогласен за играч на натпреварот. Одличен на голот беше Равенсберген со 13 интервенции. Во составот на Португалија Виктор Итуриза со седум гола беше најефикасен.

32 - 31
Конечен резултат

Место

МУЛТИФУНКЦИОНАЛНА АРЕНА БУДИМПЕШТА

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ХОЛАНДИЈА1732Победа
ПОРТУГАЛИЈА1331Пораз

ХОЛАНДИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Барт Равенсбергенголман00
3Ивар Стравастцентрален бек01
5Рутгер тен Велделево крило03
6Нико Блаувцентрален бек00
11Исо Слујтерсдесен бек10
12Лук Стеинсцентрален бек04
13Самир Бенганемпивот04
14Боби Шагендесно крило02
17Иво Стеинспивот00
22Јаспер Адамслев бек00
26Денис Шелекенсголман00
27Алек Смитдесно крило02
31Кај Смитсдесен бек08
34Том Јансендесен бек22
77Дани Бајенсцентрален бек26
 Вкупно 532

ПОРТУГАЛИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Жилберто Дуартелев бек22
8Виктор Итуризапивот07
10Мигел Мартинс Соарезцентрален бек24
12Мануел Гашпарголман00
13Ангел Хернандездесен бек10
14Руи Силвацентрален бек05
15Дајмаро Салинапивот14
17Тијаго Рочапивот00
23Диого Бранкињолево крило01
24Александре Кавалкантилев бек00
25Антонио Аријадесно крило06
29Мигел Алвешдесно крило00
30Леонел Фернандеслево крило01
31Салвадор Салвадорлев бек01
41Густаво Капдевилголман00
88Фабио Магаљаешлев бек10
 Вкупно 731

ЕП 2022, ГРУПА Б – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ИСЛАНД33006
2ХОЛАНДИЈА32014
3УНГАРИЈА31022
4ПОРТУГАЛИЈА30030