Лазаров и Манасков во Топ 10 стрелци на ЕП

После два дена на Европското првенство и некомплетното прво коло двајца репрезентативци на Македонија се наоѓаат во Топ 10 стрелци.

Кирил Лазаров е на делба на 4. место со осум постигнати голови, додека Дејан Манасков со шест е на 10. позиција каде има уште неколку ракометари.

Сепак, колото не е комплетно, а така ќе биде и во следните денови бидејќи дури на 15 јануари в среда завршуваат битките од првиот круг и тогаш ќе се комплетира првата фаза и ќе биде познато кој е најдобриот стрелц во првата фаза.

Засега после десет одиграни натпревари ситуацијата е интересна.

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ (ТОП 10)

12- Никола Билик (Австрија)

12 – Сандер Сагосен (Норвешка)

9 – Арцем Каралек (Белорусија)

8 – Кирил Лазаров (Македонија)

8 – Аркадиуш Морито (Полска)

7 – Јанко Божовиќ (Австрија)

7 – Даинис Кристопанс (Летонија

7 – Никола Прце (БиХ)

7 – Кеј Смит (Холандија)

6 – Дејан Манасков (Македонија)