Куп на ЕХФ: Рајн Некар против Куенка заверува четврт-финале

Ракометарите на Рајн Некар денеска имаат можност да одиграат добар натпревар и воедно да си обезбедат пласман во четврт-финалето од Купот на ЕХФ на две кола пред крајот. Тимот за кој до лани играше Филип Талески има три победи, па со нов триумф ќе нема проблем да дојде до место меѓу оние кои ќе разигруваат за пласман на Ф4 турнирот.

Според предвиденото денеска има само еден натпревар од 4. коло во ова натпреварување, а другите средби остануваат за викенд. И овој викенд ќе има дуел на македонските интернационалци. В недела Филип Кузмановски ќе биде домаќин на Кирил Лазаров.

КУП НА ЕХФ

ДВОЈКИ ЗА 4. КОЛО

ГРУПА А

САБОТА, 29 ФЕВРУАРИ

19:00ч

ГВАРДИЈА ОПОЛЕ – БЕНФИКА

20:45ч

МЕЛЗУНГЕН – БЈЕРИНБРО

ТАБЕЛА: 1. Бенфика 6 бода (91:74); 2. Бјерингбро 4 (91:93); 3. Мелзунген 2 (83:85); 4. Гвардија Ополе 0 (74:87).

ГРУПА Б

СРЕДА, 26 ФЕВРУАРИ

19:30ч

РАЈН НЕКАР – КУЕНКА

САБОТА, 29 ФЕВРУАРИ

19:00ч

НИМ – ХОЛСТЕБРО

ТАБЕЛА: 1. Рајн Некар 6 бода (100:86); 2. Ним 3 (90:89); 3. Куенка 3 (86:89); 4. Холстебро 0 (82:04).

ГРУПА Ц

САБОТА, 29 ФЕВРУАРИ

17:00ч

ГОРЕЊЕ – АДЕМАР ЛЕОН

НЕДЕЛА, 1 МАРТ

18:00ч

МАГДЕБУРГ – НАНТ

ТАБЕЛА: 1. Магдебург 6 бода (94:81); 2. Нант 4 (97:87); 3. Горење 2 (80:90); 4. Адемар Леон 0 (78:91).

ГРУПА Д

НЕДЕЛА, 1 МАРТ

16:00ч

ФУКСЕ БЕРЛИН – ЛОГРОЊО ЛА РИОХА

19:00ч

ЕКС АН ПРОВАНС – ТАТАБАЊА

ТАБЕЛА: 1. Татабања 4 бода (77:76); 2. Фуксе Берлин 3 (77:76); 3. Логроњо Ла Риоха 3 (80:80); 4. Екс ан Прованс 2 (76:78).