Куп на ЕХФ: Интересни резултати, но главното е утре, Лазаров гостува кај Кузмановски

Екипите кои се дел од Купот на ЕХФ одигра средби од 4. коло, а оваа рунда финишира утре кога ќе следува и најинтересниот дуел за нас бидејќи во Германија следува дуелот меѓу Магдебург и Нант.

Филип Кузмановски е домаќин на Кирил Лазаров, па сето внимание ќе биде насочено таму.

На средбите кои денеска беа одиграни имаше интересни резултати, а можете да ги погледнете сите и да видите како е сегашната состојба на табелите во четирите групи.

КУП НА ЕХФ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 4. КОЛО

ГРУПА А

ГВАРДИЈА ОПОЛЕ – БЕНФИКА          23:30

Мауер 5, Џијалакиевич 3, Јанковски 3 – Ѓорѓиќ 8, Маркес 7, Карваљо 3

МЕЛЗУНГЕН – БЈЕРИНБРО      35:33

Мариќ 9, Кун 8, Микелсен 5 – Нодесбо 9, Хансен 6, Нилсен 6

ТАБЕЛА: 1. Бенфика 8 бода (121:97); 2. Мелзунген 4 (118:118); 2. Бјерингбро 4 (124:128); 4. Гвардија Ополе 0 (97:117).

ГРУПА Б

РАЈН НЕКАР – КУЕНКА 36:25

Шмид 8, Колбахер 7, Грецки 5 – Дутра Фереира 7, Алвес Пончијано 5, Суарез Дијаз 4

НИМ – ХОЛСТЕБРО         33:28

Пранди 7, Тоби 7, Хишам Санад 5 – Браминг 7, Мекленборг 7, Ендерлајт 4

ТАБЕЛА: 1. Рајн Некар 8 бода (136:111); 2. Ним 5 (123:117); 3. Куенка 3 (111:125); 4. Холстебро 0 (110:127).

ГРУПА Ц

ГОРЕЊЕ – АДЕМАР ЛЕОН        30:25

М. Кавчич 9, Вердинек 7, А. Кавчич 6 – Лопез Алварез 5, Луцин 5, Перез Арце 5

НЕДЕЛА, 1 МАРТ

18:00ч

МАГДЕБУРГ – НАНТ

ТАБЕЛА: 1. Магдебург 6 бода (94:81); 2. Нант 4 (97:87); 3. Горење 4 (110:115); 4. Адемар Леон 0 (103:121).

ГРУПА Д

НЕДЕЛА, 1 МАРТ

16:00ч

ФУКСЕ БЕРЛИН – ЛОГРОЊО ЛА РИОХА

19:00ч

ЕКС АН ПРОВАНС – ТАТАБАЊА

ТАБЕЛА: 1. Татабања 4 бода (77:76); 2. Фуксе Берлин 3 (77:76); 3. Логроњо Ла Риоха 3 (80:80); 4. Екс ан Прованс 2 (76:78).