Куп на ЕХФ: Бенфика и Магдебург на максимум

На средина од групната фаза во Купот на ЕХФ, екипите на Филип Кузмановски и Борко Ристовски, Магдебург и Бенфика се наоѓаат на лидерските позиции во своите групи со максимални шест поени.

Денешното дерби меѓу Нант и Магдебург донесе победа за Филип Кузмановски, кој одигра одлична средба и реализираше трипати на гостувањето во Франција. Тој успеа да одработи одличен натпревар така што имаше одличен придонес за својот тим.

Ова беше прв пораз за Лазаров и колегите после одлична серија, но Нант останува на 2. место во групата.

Ристовски, поради повреда пропушти одново натпревар за Бенфика, но неговите колеги одлично ја завршија задачата уште еднаш.

КУП НА ЕХФ

РЕЗУЛТАТИ ОД 3. КОЛО

ГРУПА А

БЈЕРИНГБРО – МЕЛЗУНГЕН      35:31

Хансен 9, Маркусен 6, Нодесбо 5 – Кун 9, Хефнер 5, Мариќ 4

БЕНФИКА – ГВАРДИЈА ОПОЛЕ          29:24

Ѓорѓиќ 9, Маркес 5, Мореира 3 – Мауер 8, Зарзицки 6, Џилакиевич 4

ТАБЕЛА: 1. Бенфика 6 бода (91:74); 2. Бјерингбро 4 (91:93); 3. Мелзунген 2 (83:85); 4. Гвардија Ополе 0 (74:87).

ГРУПА Б

ХОЛСТЕБРО – НИМ         28:30

Мекленборг 8, Поруп 6, Ендерлајт 4 – Хишам Санад 9, Тоби 6, Пранди 5

КУЕНКА – РАЈН НЕКАР 28:33

Фереира 9, Понцијано 6, Суарез Дијаз 4 – Генсхајмер 8, Киркелоке 8, Шмид 7

ТАБЕЛА: 1. Рајн Некар 6 бода (100:86); 2. Ним 3 (90:89); 3. Куенка 3 (86:89); 4. Холстебро 0 (82:04).

ГРУПА Ц

АДЕМАР ЛЕОН – ГОРЕЊЕ        23:26

Гутиерез 3, Фернандез 3, Лопез Алварез 3 – Кавчиќ 5, Вердинек 5, Целминс 4

НАНТ – МАГДЕБУРГ       28:31

Лазаров 6, Балагер 5, Турна 5 – Дамгард 7, Шмит 7, Муше 4

ТАБЕЛА: 1. Магдебург 6 бода (94:81); 2. Нант 4 (97:87); 3. Горење 2 (80:90); 4. Адемар Леон 0 (78:91).

ГРУПА Д

ТАТАБАЊА – ЕКС АН ПРОВАНС       24:24

Анчин 6, Комогоров 4, Врањеш 4 – Гони Леоз 5, Хонрубија 4, Кавтичник 3

ЛОГРОЊО ЛА РИОХА – ФУКСЕ БЕРЛИН   26:25

Јуниор 7, Кукиќ 6, Баленцијага 5 – Холм 8, Копљар 5, Кабезон 3

ТАБЕЛА: 1. Татабања 4 бода (77:76); 2. Фуксе Берлин 3 (77:76); 3. Логроњо Ла Риоха 3 (80:80); 4. Екс ан Прованс 2 (76:78).