Куманово убедливо на жешкиот терен во Чаир

Ракометарките на Куманово уште еднаш покажаа дека се главни кандидати за освојување на титулата во Женската лига откако денеска имаа уште едно одлично издание и сигурна победа од 25:34 на гостувањето на жешкиот терен во Чаир во Скопје.

Чаир играше втор натпревар по ред со еден од кандидатите за највисок пласман и после силниот отпор и минималниот пораз во минатото коло против Металург, денеска против поквалитетниот тим на Куманово не можеше да стори ништо.

Натпреварот беше израмнет до резултат 11:11, потоа следуваше убава серија на Куманово од 5:0 што беше првото поголемо водство што го имаше една екипа. После кризниот период Чаир успеа да се врати и да намали само на минус еден, 16:17. Сепак до крајот на полувремето со два последователни гола Куманово обезбеди водство од 16:19.

На почетокот на вториот дел Чаир успеа да израмни, но потоа следуваше уште еден пад во играта на домашниот тим што беше одлучувачко околу победникот на натпреварот. Куманово направи серија 7:0 за високо водство кое немаше проблеми да го одржи до крај.

Одличен натпревар имаше Јована Кипријановска која беше најефикасна во тимот на Куманово со девет погодоци, Јанкуловска постигна пет гола, а по четирипати прецизно стрелаа Пецанова и Џамкиќ. Во тимот на Чаир, Анастасија и Марија Николовски со по пет гола беа најефикасни.