Куманово тргна кон одбрана на титулата, има плус три против Вардар на полувреме

Ракометарките на Куманово се на добар пат да ја одбраната титулата во Купот на Македонија, освоена во 2019 година, откако водат на полувремето против Вардар со 12-9.

Вардарки отворија одлично и поведоа со 1-3 со трите погодоци од пенал на Трпевска. Беше и 3-5, но кумановки заиграа поангажирано и направија пресврт, 7-5. Иако играа вторпат во мечот без исклучената Боризовска, избраничките на Ненад Краљевски стигнаа и до највисоки плус три, 9-6, па Драгана Ристова мораше да бара тајм-аут.

Не се промени ништо во продолжение, предводени од Џамкиќ, кумановски играа остро во одбраната и по дваесетина минути игра веќе го ставија мечот под своја контрола со водство за 10-6.

Серијата на Куманово беше прекината од Џатевска, 10-7, а потоа уште еднаш македонската репрезентативка даде гол за 10-8. Голманката Митровиќ одбрани два пати во серија и Куманово се одлепи пак на плус четири, 12-8.

Сепак на пауза се замина со 12-9, иако Боризовска можеше од пенал да донесе нова највисока предност, но не погоди. Најдобри стрелци во Куманово се Јануловска со три гола, како и Трајковиќ и Чокели со по два, додека кај Вардар, Трпевска има три гола, а Диневска, Џатевска и Стојановска по два.