Кузман Вардар со трета сезонска победа, во Илинден падна Ѓорче Петров

Тимот на Кузман Вардар ја прослави третата победа оваа сезона, откако во населба Илинден славеше над Ѓорче Петров со 24-21 во натпревар од 15 коло во Женската лига.

Гостинките парираа во првото полувреме до финишот кога избраничките на Александра Кузмановска поведоа со плус три, 11-8.

На стартот на вториот дел, Кузман Вардар погоди уште три пати во серијаза 14-8 и потоа лесно го одржуваше водството.

Сепак во финишот ѓорчевки се заканија, намалија на минус два, но немаа сили за комплетен камбек и бодовите останаа дома.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Мила Филипова со пет голови, како и Марија Бојковска и Ивона Русевска со по четири, додека кај Ѓорче Петров, Тамара Србиновска постигна 13 погодоци.